Apple Grafik İşlemcisini Üretiyor!

iPhone ve iPad modellerinde A serisi işlemcilerini kullanan Apple, grafik işlemcisini de üretmek için çalışmalara başlamış. İşte Apple’ın grafik işlemcisinden detaylar!

Apple Grafik İşlemcisini Üretiyor!

2012 yılında iPhone 5’i lanse eden Apple, aynı zamanda ilk defa Apple A6 yonga seti ile CPU tarafını devraldı. iPhone 5 ile başlayan bu süreç iPhone 6S’de Apple A9, iPad Pro’da ise A9X ile devam ediyor. Apple A serisi yongasetleri grafik tarafında gücünü PowerVR üretimi GPU’lardan alıyor.

Özellikle Apple A9 ve A9X yonga setleri PowerVR grafik birimi ile Benchmark testlerinde farkını ortaya koysa da Apple bununla yetinmek istemiyor.

A Serisi Yongasetinde Apple GPU!

Imagination Technologies’in PowerVR GPU’ları ile hiçbir sorunu olmayan Apple’ın sızdırılan raporlarda kendi GPU’su üzerinde çalıştığı ve bu konuda yüksek bir bütçe ayırdığı ortaya çıktı. Apple’ın bu hamlesine yazılım-donanım uyumluluğu ile grafik birimini çok daha performanslı çalıştırma ve GPU için Imagination Technologies’e ödenen parayı kasada tutma hedeflerinin neden olduğu söyleniyor.

15-12/11/maxresdefault.jpg

Ancak bu çalışmanın kısa sürede sonuç vermeyeceğinin unutulmaması gerekiyor. Zira raporlarda Apple’ın en az iki veya üç yıl süreye ihtiyacı olduğu ve gelecek yıl tanıtılacak iPhone 7 modelinde Apple GPU beklenmemesi gerektiği belirtiliyor.

Reklamlar

Lütfen düşüncelerinizi paylaşın.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s