Türkçe Siri Artık Daha Akıllı

Apple’ın akıllı asistanı Siri, artık ülkemizde de restoran, kafe, alışveriş merkezi ve benzin istasyonu gibi yakındaki önerilerini göstermeye başladı. Detaylar haberimizde.

Türkçe Siri Artık Daha Akıllı

Apple’ın ilk olarak iOS 5 ile birlikte iPhone 4s’in bir özelliği olarak kullanıcılara sunduğu Siri, her ne kadar her geçen yıl gelişimini sürdürse deTürkçe desteği kazanmak için 2015 yılını beklemiş ve 23 Şubat tarihinde iOS 8.3 Beta 2 ile birlikte Türkçe olarak da karşımıza çıkmıştı.

Türkçe Siri iOS 8.3 ile Geldi

iOS 9 ile birlikte Siri’ye yeni yetenekler ekleyen Apple, ayrıca Spotlight aramasında Haritalar uygulamasının Yakındaki özelliği sayesinde kullanıcılara çevredeki restoran, kafe, alışveriş merkezi ve benzin istasyonu gibi mekanları göstermeye başlamıştı. Ancak ne yazık ki Siri ilk çıktığında olduğu gibi Yakındaki özelliği de iOS 9 kullanıma sunulduğunda ülkemizde kullanılamıyordu. 

Ancak dün iOS 9’daki Spotlight arama kısmına girdiğimizde bir anda karşımıza çıkan Yakındaki bölümü şaşırtırken, başta hata olduğunu düşündürdü ancak Siri’ye de benzer soruları sorduğumuzda yanıt alınca,Apple’ın sessiz sedasız bu özellikleri ülkemizde kullanıma sunduğunu fark etttik. 

Artık iOS 9 telefonunuzda ana ekranda en sol, arama sayfasına kayarak Yakındaki önerilerini kullanabilir ya da Siri’ye soracağınız basit sorular ile bu önerileri alabilirsiniz. 

15-12/18/siri.jpg

Son bir not olarak bu özelliklerin Apple’ın iOS 9 Özelliklerinin Kullanılabilirliği sayfasında ülkemiz için kullanılabilir görünmediğini, sadece 1 Aralık tarihinde güncellenen iOS 9 Arama özelliği sayfasında Siri önerilerine Türkçe olarak rastladığımızı hatırlatalım.

Reklamlar

Lütfen düşüncelerinizi paylaşın.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s