Satılan Her iPhone’dan Para Kazanacak!

Dev telekomünikasyon şirketi Ericsson, yaptığı açıklamada Apple ile patent anlaşmasına vardıklarını açıkladı. Ericsson, 7 yıl geçerli olacak anlaşmaya göre satılan her iPhone ve iPad’den pay alacak!

 Satılan Her iPhone'dan Para Kazanacak!

Şubat ayında Ericsson kendi patentlerini ihlal ettiği gerekçesiyle Apple aleyhine dava açmıştı. Ericsson’a göre Apple, iPhone ve iPad’lerinde GSM, UMTS ve LTE teknolojilerinde 41 tane Ericsson patentini izinsiz kullanıyordu.

Bu tarz bir dava sürpriz değildi çünkü Ericsson elinde 35.000 civarında patent hakkını barındırıyor ve bunların çoğu kablosuz teknolojilerle ilişkili. Bu yüzden çoğu telefon üreticisi Ericsson ile anlaşmaya sahip. Ama görünüşe göre Apple, anlaşmaya gerek görmemiş.

15-12/21/itc-holdings-corp-to-investigate-ericsson-adr-vs-apple-inc-patent-lawsuit.jpg

Davalar sonrasında beklenildiği üzere iki dev şirket bir anlaşmaya vardı ve Ericsson bütün davaları geri çekti. Anlaşmaya göre Apple bundan sonra sattığı her iPhone ve iPad için Ericsson’a para ödeyecek. Miktar henüz net olarak belirli olmasa da Apple’ın mobil endüstrisindeki yerini değiştirmesi beklenmiyor.

Ayrıca anlaşmaya göre Apple, şirketin 5G ile ilgili patentlerini de kullanabilecek. Bu maddeyle Apple bir kaç yıl daha kendini güvene almak istemiş olabilir.

Reklamlar

Lütfen düşüncelerinizi paylaşın.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s