Apple, Yüz İfadesi Algılayacak!

Duyguları ve yüz ifadelerini, tanıyarak algılayabilen bir yapay zeka hakkında çalışmalarda bulunan Emotient şirketi, Apple tarafından satın alındı.

Apple, Yüz İfadesi Algılayacak!

Wall Street Journal tarafından yayınlanan bir rapora göre, Apple duyguları tespit etmek için yüz ifadelerini analiz eden yapay zeka teknolojisi firması Emotient şirketini satın aldı ve Emotient son gelişmelerin ardından Wall Street Journal’ın haberini doğruladı.

Peki, Emotient Tarihi Nedir? 

San Diego merkezli şirket 2012 yılında kurulmuştur. Duyguları tanımak içinyüz ifadelerine odaklanan Emotient, gerçek zamanlı olarak webcamden ya da video ve fotoğraflardan küçük duygu değişimlerini bile anlayabilme gibi yeteneklerinin bulunduğunu ifade ediyor.

Emotient girişimi, 2013’te göz takibi ve biyometrik yazılımlara odaklanan iMotions ile işbirliği yaptığını duyurmuştu. Intel Capital ve Seth Neiman gibi yatırımcılardan toplamda 6 milyon dolarlık destek gören firmanın, kendi bünyelerinde ve aynı isimde devam edip etmeyeceği şu anlık bilinmiyor.

16-01/08/emotient-google-glass.jpg

Emotient’ın Google Glass’ta Yaptığı Devrim

Emotient, Google Glass ile pozitif, negatif ve nötr duygular, birincil duygular (neşe, şaşkınlık, üzgünlük, korku, iğrenme, kızgınlık ve küçümseme) ile biraz daha gelişmiş duygular (düş kırıklığı ve akıl karışıklığı) hakkında kullanıcılara bilgiler sunuyordu. 

Apple’ın böyle bir teknoloji şirketini satın alma nedeni hala bilinmemekte, ancak gelecek dönemlerde çıkaracağı yeni ürünlerinde kullanması muhtemel görünüyor. 

Reklamlar

Lütfen düşüncelerinizi paylaşın.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s