iPhone’ları Çökerten Site!

iOS işletim sistemiyle çalışan cihazlarda Safari’nin çökmesine ve yeniden başlatmaya yol açan bir link ortaya çıktı. Eğer bu zararlı linke maruz kalmak istemiyorsanız haberimize göz atın.

iPhone'ları Çökerten Site!

İnsanların yaşantılarında önemli bir hale gelen internet dünyası, hayatımızdaki konumu sayesinde şakacıların bir numaralı mekânı oldu. Geçtiğimiz günlerde bu şakalara bir yenisi daha eklendi.

Daha önce gördüğümüz mesajla telefonu çökertme ve başka bir numaradan mesaj atma gibi pis şakalar, yeni bir boyut kazandı. Ortaya çıkan crashsafari.com isimli bir site, iOS cihazlarda tarayıcının çökmesine ve yeniden başlatmaya sebebiyet veriyor. 

Crashsafari.com isimli siteye girdiğiniz zaman 10 saniyelik bir beklemenin sonunda, telefon yeniden başlıyor. Bunun nedeni, sitede iOS cihazlardaki URL sınırını aşacak kadar karakter girmeye yarayan bir kod bulunması.

Kısa ve normal bir link olarak görülen bu site, yüklendikten sonra linkin sonuna tam 2,059 karakterlik bir sayı karması ekliyor. Böylece iOS’teki URL sınırını geçerek çökme ve yeniden başlatmaya neden oluyor.

16-01/26/safari-crash.jpg

Yeniden başlatma dışında herhangi bir zararı bulunmayan crashsafari.com, link kısaltma servisleri tarafından kısaltılmış bir şekilde sosyal medyada dolaşıyor.

Reklamlar

Lütfen düşüncelerinizi paylaşın.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s