Bill Gates FBI Tarafında!

San Bernardino olayına dair FBI ve Apple arasındaki çekişmede, Bill Gates FBI tarafında durdu. Microsoft kurucusuna göre Apple, iPhone’u hacklemeli.

Bill Gates FBI Tarafında!

San Bernardino olayıyla alakalı Apple ve FBI arasındaki çekişme konusunda farklı görüşler gelmeye devam ediyor. Microsoft kurucusu ve bilgisayar dünyasında çok önemli bir imzası bulunan Bill Gates, Apple tarafından yardım gelmesi gerektiğini düşündüğünü belirtti.

“Bu özel bir dava”

Bunun çok farklı bir dava olduğunu söyleyen Gates, devletin Apple’dan yardım istediğini söyledi ve ekledi: “Bu özel bir dava. Devlet, genel bir yazılım yerine sadece bu olay için bir yardım istiyor.”

Apple ise sadece bir dava için bile böyle bir yazılım üretmenin çok tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini söylüyor. Teknoloji dünyası da genellikle Apple’a destek çıkıyor.

Bill Gates, konu hakkında şu sözleri kaydetti: “Bu durumun, devletin banka kayıtlarına erişebilmesi kadar normal bir şey sayılması gerekiyor. Apple’ın bu konudaki tavrı şuna benziyor: Diyelim ki banka, kayıtlara ulaşılabilmesi için sadece onun çözebileceği bir düğüm attı ve diyor ki “Bu düğümü çözdürme çünkü tekrar tekrar çözmek zorunda kalacağım.” Bence devletin dijital kayıtlara da belli çerçeve içinde erişebilmesini sağlayacak yeni bir yasal düzenleme yapılmalı. Yapılmalı ki yeni facialar daha çabuk önlensin.”


Bill Gates Says Apple Should Unlock The iPhone

Bill Gates is siding with the FBI and says Apple should unlock the phone of the San Bernardino shooter. In an interview with FT, the Microsoft founder simply reiterates the Justice Department’s claim that this is a one-off case and the FBI is not asking for a general unlocking tool.

“This is a specific case where the government is asking for access to information,” Bill Gates told The Financial Times. “They are not asking for some general thing, they are asking for a particular case,”

“It is no different than [the question of] should anybody ever have been able to tell the phone company to get information, should anybody be able to get at bank records,” he said. “Let’s say the bank had tied a ribbon round the disk drive and said ‘don’t make me cut this ribbon because you’ll make me cut it many times’.”

 

Gates’ comments stands in stark contrast to those made by executives at Google, Facebook and much of Silicon Valley, who have applauded Tim Cook’s hardline stance against opening this particular iPhone.

Just yesterday Tim Cook released another letter, this time to Apple employees, where he called for the FBI order to be dropped and thanking Apple employees with working on security features that protect customer data.

Reklamlar

Lütfen düşüncelerinizi paylaşın.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s